Aktualności

Rzecznik Praw Obywatelskich i Michał Wawrzyniak o hejcie

2016-06-01 23:00:00

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar oraz Michał Wawrzyniak porozmawiają na temat hejtu w internecie na tegorocznej edycji Akademii Sztuk Przepięknych podczas 22. Przystanku Woodstock. 

 

VIP miejscówka na spotkaniu z dr. Adamem Bodnarem i Michałem WawrzyniakiemDr Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich:

Urodził się 6 stycznia 1977 roku w Trzebiatowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. Jego praca doktorska pt. "Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej" uzyskała wyróżnienie w konkursie Przeglądu Sejmowego.

W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Od 2006 roku wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl.

W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez polskie organizacje LGBT. W 2013 r. był stypendystą programu German Marshall Memorial Fellowship. W 2016 r. otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk.

Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r.  zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór. Następnie Wysoka Izba 9 września 2015 r. przyjęła jego ślubowanie.

 

Drugi „okrągły stół” o mowie nienawiści, fot. www.rpo.gov.pl


Michał Wawrzyniak:

Kiedyś nazywany chłopakiem z Kalisza, który ma głowę pełną marzeń, dziś określany mianem wizjonera. Wystarczyło, że większość z nich po prostu zrealizował! Autor superbestsellera „Guru Kultu..ry” oraz bestsellera “Hejtoholik”. Mentor i Artysta, kiedyś regularnie odpierający ataki hejterów. Zanim stworzył MentalWay, firmę swoich marzeń, gdzie na co dzień uczy i inspiruje dziesiątki tysięcy fanów do realizacji marzeń oraz uwalniania potencjału, sam zderzył się z hejtem w wielu innych branżach. Wiele osób negowało to, w co wierzył, mówił i myślał. Ponieważ nie powinien tego robić z jednego prostego powodu - inni sprzedali swoje marzenia.

Pewnego dnia, kiedy czara się przepełniła, przestał słuchać tych ludzi. Uświadomił sobie, że to nawet nie hejterzy, ale nałogowcy uzależnieni od robienia krzywdy innym ludziom. Zaczął odważniej iść swoją drogą i realizować jeszcze większą wizję siebie. Wtedy pojawiło się jeszcze więcej hejtu, najwięcej w Internecie. Anonimowi uzależnieni od krytykowania „Hejtoholicy” myśleli, że swoimi komentarzami i opiniami zatrzymają go.

Na szczęście, dzisiaj Michał dobrze wie, jak radzić sobie z hejtem oraz jak się na niego uodpornić. Widząc skalę tego problemu, napisał książkę na ten temat, aby podzielić się swoimi rozwiązaniami i sposobami na hejt. By ją napisać, osobiście przeprowadził wiele kosztownych i bolesnych eksperymentów. Szukał ludzi, którzy zmierzyli się z hejtem i słuchał ich inspirujących historii. Sam wystawił się na hejt, wchodząc w specyficzne środowiska, dzięki czemu zwiększył swoje zrozumienie tematu, wyciągając maksimum wniosków z różnych perspektyw. To wszystko pozwoliło stworzyć jedyną, tak obszerną publikacje na temat hejtu.

O tym, jak było to potrzebne świadczy zaangażowanie Polaków w jego akcję crowdfundingową „Trasa HejtBusters”, która podwoiła rekord Polski, zbierając ponad 600 tys. złotych.

Michał od lat dąży do rozpowszechnienia idei rozwoju osobistego oraz polepszenia statusu życia ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie - uczestnicy jego szkoleń przyjeżdżają oraz przylatują z 22 krajów świata. Jako jeden z nielicznych miał możliwość osobistego poznania Sir Richarda Bransona oraz spędzenia z nim tygodnia na jego prywatnej wyspie Necker Island. W jego pracy oraz codziennych zajęciach przyświeca mu idea oraz życiowe motto “Zawsze i Wszędzie Możesz Wszystko”.

 

(amm)

 
POKAŻ PODOBNE
2017-07-25 23:00:57

Wracasz z Przystanku Woodstock autem? Sprawdź się alkomatem!

Specjalnie dla najlepszej widowni festiwalowej w Polsce, firma Promiler i marka Lech po raz kolejny stworzą strefy, w których każdy kierowca będzie mógł przebadać się za darmo alkomatem! Sprawdźcie, gdzie i kiedy będą funkcjonowały punkty Sprawdź Promile oraz jak prawidłowo przygotować się do badania alkomatem.

2017-07-25 17:35:24

Sprawdźcie terminy spotkań z zespołami!

Mamy już dla Was część terminów spotkań z zespołami! Dodatkowo w tym roku uruchomimy dla Was namiot "Muzyczne gadżety", w którym będziecie mogli nabyć płyty, koszulki lub inne gadżety od zespołów, z którymi spotkacie się w naszym Namiocie spotkań Antyradia!

2017-07-21 23:29:49

Sfotografuj się w namiocie Ricoh!

Wpadnijcie do namiotu Ricoh tuż obok Dużej Sceny, zróbcie pamiątkowe fotkę i zostańcie częścią fotograficznej historii Przystanku Woodstock.

ZOBACZ TEŻ