Aktualności

Hackerspace znów na Woodstocku

2016-05-30 12:07:45

Idea powstawania hakerspejsów - miejsc wolnej i nieskrępowanej twórczości technicznej (i nie tylko) sukcesywnie rozprzestrzenia się po całym świecie - my zaprowadzimy tę ideę na conajmniej 4 dni tego pięknego festiwalu.

W ramach Hackerspace Woodstock przeprowadzimy warsztaty z modelowania i druku 3D, lutowania, programowania elektroniki na platformie Arduino, a także spróbujemy przeprowadzić Woodstockowe Keysigning Party połączone z wprowadzeniem do PGP.
       
Od 13 do 16 lipca będziemy prowadzić warsztaty z:

- Lutowania

Rzeczy martwe mają to do siebie, że cechuje je złośliwość - mówimy wówczas o złośliwości rzeczy martwych. Często awaria któregoś z otaczających nas wszystkich przedmiotów elektronicznych polega na popsuciu się jednej części elektronicznej (często planowanym przez producenta), którą wystarczy wymienić. No właśnie - lutowanie. Każdy słyszał, nie każdy lutował. Postaramy się to zmienić. Na naszych warsztatach zlutujesz sobie układ zmieniający ołówek w instrument muzyczny. Kto wie, może kiedyś wyjdzie z tego koncert na Dużą Scenę…

Warsztaty odbywać się będą w środę, czwartek i sobotę od godziny 11:30 do 12:30.

- Podstaw programowania Arduino

Do niedawna by bawić się mikrokontrolerami należało skonstruować sobie programator. Dla osoby niezbyt technicznej było to nie lada wyzwanie. Powstanie openhardware'owego projektu Arduino zminimalizowało ten wysiłek do zdobycia gotowej płytki, podłączenia jej do portu USB w komputerze i uruchomienia programu do pisania kodu. Teraz na Arduino podstaw programowania uczą się zarówno ci starsi jak i ci młodsi. Spróbujemy w warunkach woodstockowych właśnie te podstawy wam przybliżyć. 

Warsztaty odbywać się będą:
 • w środę w godzinach:13:00 - 14:00
 • w czwartek w godzinach:13:15 - 14:30
 • w piątek w godzinach:11:30 - 12:30
 • w sobotę w godzinach:16:00 - 17:30

- Podstaw modelowania 3D w Blenderze

Poznaj program w którym możesz cyfrowo rzeźbić, projektować, i tworzyć animacje. Podczas warsztatów omówimy interfejs i podstawowe zasady rządzące grafiką 3d, wykonamy kilka prostych ćwiczeń które pozwolą oswoić się z programem. Jeżeli chciałeś lub chciałaś kiedykolwiek poznać grafikę 3d, to może być właściwy moment.

Warsztaty odbywać się będą w czwartek, piątek i sobotę w godzinach 16:00 – 17:30.

- Druku 3D w praktyce

Gorący temat ostatnich kilku lat. Każdy słyszał, nie każdy widział, niewiele osób wie. na stoisku będziemy mieli drukarkę 3D, pod opieką instruktora będzie można poznać zasadę działania, zobaczyć wydruki, oraz wydrukować swój pierwszy projekt!

Warsztaty odbywać się będą:
 • w piątek w godzinach:14:20 - 15:20
 • w sobotę w godzinach:13:00 - 14:00

- Woodstock Keysigning Party

Żyjemy w błędnym przeświadczeniu, że nasza komunikacja mailowa w internecie jest bezpieczna i prywatna - tymczasem każdy nasz mail bardziej przypomina pocztówkę, której treść może przeczytać dowolny pracownik poczty, przez którego ręce przejdzie. Odpowiedzią na to jest szyfrowanie i podpisywanie e-maili. Podczas keysigning party osoby, które zechcą uczestniczyć i prześlą nam na adres [email protected] swoje klucze publiczne (nie prywatne!!) będą mogły poznać innych ‘szyfrantów’, powiększyć swoją sieć zaufania (web of trust) i nawiązać kontakty z innymi świadomymi niebezpieczeństw współwoodstockowiczami. Osoby, które dopiero chcą zacząć używać PGP również będą mogły nauczyć się tworzyć klucze i z nich korzystać pod okiem prowadzących.

Keysigning party odbędzie się w środę i sobotę w godzinach: 17:30 - 18:30.

- Warsztaty Origami

Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak ze zwykłych kartek papieru zrobić proste ruchome zabawki, które pod zręcznymi palcami ożywają. Pod czujnym okiem instruktora własnoręcznie złożycie modele, które wywołają uśmiech na twarzy. Zapewniamy papier i świetną zabawę!
       
Warsztaty odbywać się będą codziennie od 10:00 do 11:00.

- Warsztaty OpenSCAD

Nawiązując do naszych innych warsztatów z modelowania 3D - nie każdy ma smykałkę do cyfrowego rzeźbienia przy pomocy myszki - ale są też sposoby na modelowanie 3D... pisząc kod. Na tych warsztatach poznacie oprogramowanie OpenSCAD i nauczycie się w nim pisać przedmioty
       
Warsztaty odbywać się będą:
 • w środę w godzinach:14:20 - 15:20
 • w piątek w godzinach:13:00 - 14:00
 • w sobotę w godzinach:14:20 - 15:20

- Krótkofalarstwo - czyli jak na kawałku druta rozmawiać z całym światem
            
W kontekście galopującej do przodu techniki, lecz jednak centralizacji krytycznych elementów infrastruktury komunikacyjnej - umiejętności radiooperatorskie, generalny know how radiowy może być bardzo przydatną rzeczą na wypadek jakichkolwiek przykrych zdarzeń losowych -  Ludzie nie wiedzą o tym, że krótkofalarstwo istnieje, że jest sposób na to, by całkowicie legalnie, w świetle prawa i nie przeszkadzając nikomu mogli nawiązywać łączności radiowe. Komunikację radiową kojarzą ze zdalnie sterowanymi modelami, bluetoothem i wifi, w kontekście komunikacji foniczno-paszczowej najczęściej ze służbami i komercyjnymi, koncesjonowanymi stacjami broadcastowymi dużej mocy, ewentualnie tanimi walkie talkie o zasięgu paruset metrów lub CB będącym wesołym śmietnikiem w którym każdy może każdego w promieniu paru kilometrów zbluzgać. Możliwość rozmawiania z kimś po drugiej stronie globu wydaje się czymś abstrakcyjnym. Tymczasem można. Wystarczy chcieć i zdać państwowy egzamin. U nas będziecie mogli zrobić swoją pierwszą łączność spod woodstockowego okolicznościowego znaku wywoławczego, wypisać swoją pierwszą kartę QSL lub po prostu rozwiać swoje wątpliwości i dowiedzieć się jak zostać krótkofalowcem

Warsztaty odbywać się będą w czwartek i piątek w godzinach 17:30 – 18:30, jednak stacja działać będzie również czasem w godzinach wczesno-rannych lub późnowieczornych - ot, takie kaprysy propagacji. O ciekawych próbach łączności prędziemy informować na bieżąco i w trakcie warsztatów
       
- Dyskusje
           
Bardzo upraszczając - backgroundem stoiska "Hackerspace Woodstock" na Woodstocku jest stoisko wolnościowe Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, a wcześniej IEA Actus - ruch hakerski również w dużym stopniu jakoś łączy się i krzyżuje z tematami wolnościowymi - dlatego przygotowaliśmy dwa zagadnienia:
 • "Dzielmy się kulturą - podstawy prawa autorskiego dla Kowalskiej i Kowalskiego" - prawo autorskie, wolne licencje, publicznie dostępne zasoby na wolnych licencjach,
 • "Kto powinien zająć się piractwem, i czemu marynarka wojenna?" - dyskusja o reformie prawa autorskiego. 
Chętnie z wami na te tematy porozmawiamy. Otwarci na dyskusję postaramy się być cały czas, jednak w planie warsztatowym znajdą się one codziennie w godzinach 17:30 - 18:30.

Do zobaczenia!

(amm)

 

Fot. Hackerspace Woodstock

 
POKAŻ PODOBNE
2017-07-23 17:56:39

Pokaz filmu "Ostatni w Aleppo"

2 sierpnia o godzinie 13 razem z Polską Akcją Humanitarną zapraszamy Was do dużego namiotu ASP na pokaz filmu "Ostatni w Aleppo".

2017-07-21 23:41:43

Rysunkowa przygoda z Woodstock

Na rysunkowych warsztatach w namiocie KręciołaTV - Magda Arażny i Dorota Kostowska ośmielają i przypominają, jaką frajdą jest rysowanie. Pokazują, jak łatwo można komunikować się za pomocą obrazu i udowodnią, że każdy to potrafi.

2017-07-31 15:19:38

Jerzy Owsiak na otwarciu Przystanku Jezus

Jerzy Owsiak uczestniczył wczoraj (30 lipca) w ceremonii otwarcia Przystanku Jezus. Jak co roku, ewangelizatorzy gromadzą się w Kostrzynie nad Odrą, aby nieść swoją posługę podczas trwania Przystanku Woodstock.

ZOBACZ TEŻ