Aktualności

Czwarty dzień sceny Viva Kultura

2017-06-05 10:40:39

Przed Wami ostatni dzień sceny Viva Kultura. To oni zagrają dla Was w sobotę 5 sierpnia w Pokojowej Wiosce Kryszny. 

 

Sobota 05.08.2017

13:00 - 15:30 Program artystyczny

16:00 - 16:40 - TROTY

17:00 - 17:40 - ZWŁOKI

18:00 - 19:00 - KRAMBABULA

19:20 - 20:20 - JACEK STĘSZEWSKI

20:40 - 21:40 - BETHEL 

22:00 - 23:00 - LENIWIEC

23:20 - 00:30 - GA-GA ZIELONE ŻABKI

 

TROTY 

Historia zespołu rozpoczyna się pewnego czwartkowego wieczoru w klubie od zmierzchu do świtu podczas tradycyjnej celebracji cotygodniowego święta, jakim jest vinyl party. Tam dwóch przedstawicieli niższych warstw społecznych w amoku alkoholowym postanawia założyć formacje folkowo - punkową. Wkrótce zespół z duetu rozrasta się do składu sześcioosobowego, który na pełnej parze rozpoczyna próby w swej przykoszarnej pakamerze opodal ulicy Piłsudskiego. Jest listopad 2010 roku. W lutym 2011 rejestrują amatorskim sposobem przy użyciu kaseciaka firmy technics materiał demo. Wkrótce zaczynają koncertować w mieście Rzeszowie ku uciesze lokalnej gawiedzi. Tyle.


Obecny Skład:
Bela - wokal, bodhran
Rafał – whistle, flet poprzeczny
Adam - banjo tenorowe
Szakun - bas
Mały – perkusja

 

 

Zespół zagrał około 200 koncertów w całej Polsce

 

Ważniejsze koncerty:

- SIĘ DZIEJE FEST I (2011)
- SIĘ DZIEJE FEST III (2013)
- MINI ROCK FEST vol. 1 (2012)
- MINI ROCK FEST vol. 2 (2013)

- CIESZANÓW ROCK FESTIWAL 2012 – mała scena
- CIESZANÓW ROCK FESTIWAL 2013 – duża scena

- M.E.B.P. FEST 2013

- REAKTOR Poznański Festiwal Muzyki Niezależnej 2014

- ROCK NA BAGNIE 2016

 

 

 

 

ZWŁOKI 

„Za moimi drzwiami…”, „Nie jesteś mądry, nie jesteś piękny…”, „Nie będę wisiał ukrzyżowany…!” To właśnie Zwłoki – grupa do dziś wciąż uważana za największą legendę wrocławskiego punk-rocka. A teraz od 2012 roku znów można ich zobaczyć na żywo. Grają dalej po reaktywacji. W tamtych latach kapela działała krótko, jak to w młodzieńczym okresie punk rocka nie tylko u nas bywało (vide sami Sex Pistols), bo niespełna ledwie dwa lata – 1980-82, w czasach historycznie burzliwych i przełomowych, ale wrażenie pozostawili po sobie ogromne i do dziś żywe wspomnienia. Koncertów też zagrali niewiele, niełatwo było wystąpić z tak szokującą wówczas propozycją, najwyżej naście (po tyle też mieli wówczas lat), ale każdy tym bardziej więc – nie tylko wśród fanów – natychmiast obrastał jeszcze większą legendą. Dwukrotnie pod rząd, w 1981 i 82, wygrywali wtedy regionalne przeglądy dolnośląskich zespołów rockowych Muzyczny Start organizowane na scenie we wrocławskim parku Południowym pod patronatem wrocławskiego ośrodka radia i telewizji. Stąd też właśnie nagrania ich utworów (i to bodaj aż dwa razy!?) zostały zaprezentowane już w 1981 r. na antenie lokalnego radia Wrocław, a w roku następnym zarejestrowano ich mini występ (dwa utwory: „Za moimi drzwiami” i „Ty mówisz nie, on mówi tak”/„Ciernisty szlak”) w telewizyjnym studiu i pokazano (! – raz, prawie w całości) w audycji red. Jacka Wencla w regionalnym programie wrocławskiej TV. Zbuntowane szarpidruty w ogóle wpuszczone do tak ważnej, poważnej i szacownej instytucji (przy okazji przypomnijmy: to także pierwsze miesiące stanu wojennego)!? Tak, to naprawdę był wówczas precedens na skalę kraju, nawet w stolicy nie do pomyślenia. Niestety nagranie ze studia na taśmie magnetycznej sprzed równo 30 lat najprawdopodobniej w ogóle nie zostało zachowane w telewizyjnych archiwach, trop po nim zaginął, filmowe poszukiwania nic na razie nie dały. Niestety, był to też zarazem ostatni, jak dotąd, występ zespołu Zwłoki, który rozszedł się wkrótce po telewizyjnej i radiowej emisji, w szczytowym, zdawałoby się, momencie działalności.

Zwłoki powracają teraz po równo 30 latach – wyjątkowo na specjalnym koncercie filmowym – w historycznym składzie ze Skuterem (Cezary Kamienkow – bas, autor większości tekstów i muzyki, ich najbardziej znanych hymnów), Kubłem (Wiesław Kopaczyński – gitara) i Magillą (Jacek Kosiński – charyzmatyczny wokal). Skład dopełnił Grzegorz Szustak na perkusji. Po śmierci Skutera i kilku drobnych zmianach, aktualny skład prezentuje się tak: Kubeł (Wiesław Kopaczyński) - gitara, Magilla (Jacek Kosiński) - wokal, Pajdo (Paweł Pajek) – bas, Lokówa (Andrzej Grzelak) – gitara i drugi wokal, Jagger (Piotr Leszczyński) - perkusja.

Zespół regularnie koncertuje. Grał między innymi na takich scenach takich festiwali jak Tattoo Konwent w Gdańsku oraz we Wrocławiu, Rock na Bagnie, Czochraj Bobra Fest, MEBP Maniowy oraz na wielu koncertach klubowych, które graja z dużą częstotliwością w całej Polsce.

Zespół ma na koncie kilka oficjalnych bootlegów koncertowych i jest na ukończeniu pierwszej swojej w historii płyty długogrającej, zwieńczającej te ponad 30 lat „w obiegu”. 

 

 

KRAMBABULA

KRAMBABULA to folk-rockowy zespół z Poznania: gramy energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej z domieszką rocka. Teksty wykonywanych utworów są w języku polskim, łemkowskim oraz ukraińskim. Wiele z nich to utwory pochodzące z muzyki tradycyjnej, śpiewane są tzw. białym głosem i przefiltrowane przez różnorodne pasje muzyczne członków grupy.  

 Rok 2016 to też sukcesy konkursowe zespołu KRAMBABULA:

- zespół został finalistą VII Akdemickiego Przeglądu Muzycznego i w związku z tym wystąpił podczas największego festiwalu muzycznego w Wielkopolsce, poznańskich Juwenaliów, w towarzystwie takich zespołów jak KULT i SuperHalo.

- konkurs Demostacja w Poznaniu: spośród 86 zgłoszeń, zespół znalazł się wśród 8 finalistów i zagrał swój koncert na KonterART.

- I miejsce podczas Olandia Etno Festiwal, w ogólnopolskim konkursie o Złoty Wiatrak. Ta nagroda umożliwiła nam sfinansowanie debiutanckiej płyty.

 

Zespół koncertuje na terenie całej Polski (m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Michałowie, Białymstoku, Ługach, Kędzierzynie-Koźlu). Obecnie finalizujemy produkcję pierwszej płyty, której premiera planowana jest na początek sierpnia 2017 r. 

Skład zespołu:

  1. Wiola Kruk – wokal (biały śpiew)
  2. Piotr Czuchta – akordeon
  3. Kamil Baszak – gitara elektryczna
  4. Sławek Pawłowski – gitara basowa
  5. Łukasz Simiński – perkusja
  6. Dawid Tokłowicz – saksofon
  7. Jakub Plebaniak – trąbka
  8. Mikołaj Petryczenko - puzon 

 

 

 

JACEK STĘSZEWSKI 

Pieśniarz,  kompozytor,  autor  tekstów  prezentujący  muzykę  z  pogranicza  miejskiego  folku  i  poezji   śpiewanej,  przybrana  w  gitarowe  melodie  oparte  na  fortepianie,  akordeonie  i  skrzypcach  skrzypcach. Pełne zadumy,   liryczne,  ale  wesołe  i  energetyczne  zarazem.  Jacek  Stęszewski  tworzy  piosenki  od    lat,  jednak  dopiero  w  2014  roku   podjął  decyzję  o  nagraniu  pierwszego  solowego  albumu.  Do  tej  pory  wydał  dwie  płyty „Księżycówka”  (2014)  oraz   „Peweksówka  (2017).  Artysta  jest  również  wokalistą  grupy  Koniec  Świata,  z  którą  wykonuje  zupełnie  inny  repertuar:   ska/punk  rockowy.  Na  scenie  razem  z  Jackiem  wystepują: Janusz  Binkowski  –  klawisz,  gitara Michał  Kubarski  –  akordeon Władysław  Kołodziejczyk  –  skrzypce,  bas,  mandolina Grzegorz  Imielski  –  perkusja,  inst.  perkusyjne  


Ważniejsze  wydarzenia: 
• zaledwie parę miesięcy po premierze, album Księżycówka stał się poetycką płyta roku

• laureat Bursztynowego Mikrofonu Radia Koszalin 2016

• w muzycznym podsumowaniu serwisu T-Mobile Music, singiel „Dziewczyna z księżyca” znalazł się w pierwszej 20 najlepszych polskich piosenek 2014 roku

• najlepszy polski teledysk 2014 roku według dziennikarzy T-Mobile Music

• trasa koncertowa w UK

• główny gwóźdź programu podczas festiwali poezji śpiewanej i piosenki turystycznej 

 

LENIWIEC 

Leniwiec gra melodyjną, czadową mieszankę punk-rocka, reggae i ska wzbogaconą dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor.

W maju 2001 po sześciu latach działalności ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana: „Z tarczą lub na tarczy”. Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił Leniwca na Przystanek Woodstock. Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy Leniwca ciepło wspominają chyba wszystkie koncerty, nawet te małe, zwłaszcza w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski, tama przeciwpowodziowa czy dyskoteka z rurką do striptizu na środku sceny.

Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność Leniwca nabrała dużego tempa. Zespół zagrał prawie 700 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej: The Exploited, GBH, Asta Kask, Wasted, NVU, Oi Polloi, Zemezluc, La Fraction, Shelter, Lama. Zespół jest zapraszany na największe festiwale punk-rockowe w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy).

W latach 2003 i 2004 nakładem Pasażera ukazały się kolejne płyty „Uprzedzenia” i „Crazy Bros”. Ta ostatnia ukazała się także w Czechach. Utwory Leniwca znalazły się też na ponad trzydziestu składankach (również zagranicznych).

Rok 2008 i 2009 to, kultowa wśród miłośników alternatywnych brzmień, trasa Punky Reggae Live. Wraz z grupami Farben Lehre, Koniec Świata i Tabu zespół Leniwiec gra prawie 50 koncertów w największych miastach w Polsce.

W marcu 2008 ukazała się płyta „Reklamy na niebie”. Wydawcą został wrocławski LOU & ROCKED BOYS będącego częścią ROCKERS PUBLISHING. Płycie towarzyszył teledysk „PiekłoNiebo”.

W lutym 2011 nakładem Mystic Production ukazuje się płyta „Droga”. W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska, jednak zespół potrafi zaskoczyć słuchaczy. Niespodzianką na pewno jest nowe, pełne energii brzmienie, wzbogacone o kobiecy wokal, gitarę solową, saksofon i trąbkę. Jednak to nie koniec niespodzianek - oprócz typowych dla tego zespołu klimatów punk-reggae-ska na płycie można usłyszeć mocne wpływy muzyki folkowej. Płycie towarzyszą teledysk „Droga” (gościnnie wystąpił w nim znany kabareciarz Jacek Ziobro) oraz „Helena”.

Szósty studyjny to "Rozpaczliwie wolny – Piosenki Edwarda Stachury". Tym razem muzycy jeleniogórskiej formacji postanowili zaskoczyć odbiorców i zmierzyć się z poezją Edwarda Stachury. Twórczość tego wybitnego artysty zainspirowała zespół do stworzenia muzyki o niezwykle bogatej stylistyce, odmiennej jednak od popularnych aranżacji liryki Stachury, dostępnych na polskim rynku muzycznym. Na płycie znajdują się zarówno mocne, rockowe utwory (Introit), jak i folkowe ballady (Opadły mgły, wstaje nowy dzień) Usłyszeć można także typowe i sprawdzone dla Leniwca style, czyli punk-rock (Piosenka dla zapowietrzonego), Reggae (Confiteor) i Ska (Nie rozdziobią nas kruki). Wszystko razem stanowi świetną mieszankę, chwilami czadową i przebojową, czasem skoczną i bujającą, a momentami nastrojową i refleksyjną. Wartość całego przedsięwzięcia podnosi udział znanych gości. Zespół wsparli m.in. Robert Szymański (Sex Bomba), Dominik „Harry” Pyrzyna (The Analogs), Jacek „Dżeki" Stęszewski (Koniec Świata), Łukasz „Zielony” Zieliński (Virgin Snatch) i Marta „Nadia” Adamowicz (Naaman). Całość dopełniły fotografie znanego artysty, Leszka Paradowskiego, które wspaniale współgrają z muzyką i zarazem świetnie oddają ducha poezji Stachury. Premiera płyty - maj 2013

 

Historię Leniwca w obrazie, słowie i dźwięku można poznać dokładniej odwiedzając stronę internetową  www.leniwiec.eu 

 

 

GA-GA-ZIELONE ŻABKI 

Żywa legenda – Ga-Ga-Zielone Żabki - znany z żywiołowych i energetycznych występów zespół - w tym roku (2017) świętuje 30 – lecie działalności. Z tej okazji przygotowuje specjalny urodzinowy koncert. Oprócz regularnego składu, pojawi się wielu niespodziewanych, choć zaproszonych  gości. 

Na tych urodzinach, w Wiosce Kryszny, usłyszymy  utwory, które rzadko bądź wcale nie są wykonywane na regularnych koncertach formacji, a będące ważnym elementem jej historii. Oczywiście nie zabraknie najbardziej znanych kawałków, które przez ostatnie 3 dekady weszły do kanonu polskiego punk-rocka.  W imieniu jubilata zapraszamy na set, który zapowiada się bardzo różnorodnie, ponieważ przez wszystkie lata działalności, Smalec (autor tekstów, wokalista, instrumentalista) wraz z ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi, stworzyli wiele stylistycznych interpretacji punka, ska i reggae, które na koncertach są jak mieszanka wybuchowa. Teksty, powstałe na różnych etapach artystycznego działania, ukażą swoją niezwykłą ponadczasowość i aktualność z których są znane. Dokładnie jak i jakie na scenie będą wykonane, dowiemy się i przeżyjemy,  urodzinowym przyjęciu pod namiotem Viva Kultura w woodstokową sobotę. Wszystko wskazuje na to że będziemy bawić się wyśmienicie zwłaszcza, że grupa zapowiada nie tylko muzyczne niespodzianki. Obraz i dźwięk koncertu zostanie nagrany i wydany na specjalnie przygotowywanym, urodzinowym albumie. 

 

POKAŻ PODOBNE
2017-07-26 09:52:11

Woodstock dla dzieci

Na 23. Przystanek Woodstock możecie przyjechać całymi rodzinami, również z najmłodszymi pociechami. Jest to jednak ogromna impreza na obszernym terenie, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, o których napisaliśmy w poniższej nowince.

2017-08-01 15:00:00

Siemashop ruszył!

Jeśli chcecie zabrać ze sobą kawałek Woodstocku do domu w postaci koszulki, kubka lub gadżetu zaprojektowany przez Jurka Owsiaka,od dzisiaj macie taką możliwość! Ruszył Siemashop!

2017-07-31 16:00:00

Spakuj się z głową

Już w środę rozpocznie się 23. Przystanek Woodstock. Pierwsi Woodstockowicze przyjechali już do Kostrzyna i rozstawili swoje namioty. Niektórzy dopiero się przygotowują. Dlatego mamy dla Was garść przydatnych informacji.

ZOBACZ TEŻ