Dbaj o siebie

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Na Przystanku Woodstock spędzimy ze sobą kilka dni. Różne sytuacje mogą Was zaskoczyć. Staramy się zapewnić Wam bezpieczeństwo, a w razie konieczności również opiekę medyczną. Kilka informacji które mogą się przydać, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom, a gdy jest to konieczne - by pomoc dotarła do Was jak najszybciej.
 
Na festiwalu Przystanek Woodstock funkcjonują różne struktury i zespoły dbające o Wasze bezpieczeństwo:
 
POKOJOWY PATROL – w razie wątpliwości możecie zawsze poprosić patrolowca o pomoc, mimo że nie będzie miał przy sobie wszystkich możliwych środków medycznych, na pewno wskaże miejsce, gdzie otrzymasz pomoc, albo sprowadzi pomoc do Ciebie.

TERENOWE PUNKTY MEDYCZNE- Jeśli coś Ci dolega zgłoś się tam. Ich główne zadanie to pierwszy kontakt z każdą osobą wzywającą pomoc. Oni sprawdzą dokładnie jaka pomoc jest potrzebna i zapewnią szybkie jej dotarcie. Zgłaszajcie do nich niepokojące sytuacje medyczne. Na terenie festiwalu jest 6 punktów rozlokowanych w taki sposób, żeby jak najszybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Znajdziecie je w pobliżu:
- stoisk gastronomicznych,
- ASP,
- po prawej stronie Dużej Sceny, stojąc do niej przodem,
- na początku pasażu handlowego naprzeciwko sklepiku WOŚP, 
- Pokojowej Wioski Kryszny,
- Wioski Piwnej (tuż obok szpitala Hel).

PUNKT MEDYCZNY "Szpital Polowy" - Hel - jest to pełnowymiarowy szpital polowy, znajdziecie go za Wioską Piwną.To tutaj trafiają wszystkie poważne przypadki przewożone przez quady z terenu całego festiwalu.
 
 Transport do szpitala stacjonarnego - Jeżeli stan osoby poszkodowanej tego wymaga, ze szpitala polowego ambulanse przewożą pacjentów do szpitali w miastach. Najczęściej będzie to Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, który specjalnie przygotowuje się na możliwość przyjęcia większej ilości pacjentów. Nowy Szpital w Kostrzynie już kolejny rok wspiera Nas i Was, dokładając dodatkowych starań, przygotowując większe niż zwykle zaplecze, aby zapewnić Wam profesjonalną opiekę szpitalną.

 

O czym warto pamiętać


• Pij dużo wody (zwłaszcza w upalne dni), pamiętaj o czapce lub chuście, kremach z filtrem UV.
• Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe pamiętaj o zabraniu leków. Poinformuj znajomych o swojej chorobie – będą mogli przekazać tę informację Medycznemu Patrolowi, jeśli Tobie coś się stanie.
• Zabierz ze sobą podstawową apteczkę (np. plastry, żel na poparzenia słoneczne)
• Koniecznie weź ze sobą dowód osobisty. Jeśli go jeszcze nie masz, dowiedz się jaki jest Twój numer PESEL - będzie nam potrzebny przy udzielaniu Ci pomocy.
Zasady bezpieczeństwa 


Przystanek Woodstock to najbezpieczniejsza impreza masowa w Polsce. Aby tak nadal było, mamy do Was prośbę o przestrzeganie kilku najważniejszych zasad:

Będąc już na Woodstocku pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:


• Dbaj o siebie i innych – sprawdzaj co się dzieje ze znajomymi, zwracaj uwagę na osoby, które długo odsypiają nocne koncerty. Starajcie się mieć przy sobie przyjaciół, jeśli zaś ktoś przybył na Przystanek sam – niech pozna sąsiadów na polu namiotowym.
Nigdy nie zamykaj nikogo w ciągu upalnego dnia w namiocie „żeby odpoczął” – taki namiot zadziała jak piekarnik!
• Jeśli nie wiesz jak udzielić pierwszej pomocy - zapraszamy do namiotu „Ratujemy i Uczymy Ratować” (na pasażu handlowym, koło Terenowego Punktu Medycznego)
• Zgłaszając wypadek w punkcie medycznym dokładnie opisz co się stało, ile osób potrzebuje pomocy, gdzie mamy kierować zespoły ratowników. Możesz zostać poproszony o poprowadzenie patrolu na miejsce.
• Nie zatrzymuj jadących quadów i karetek! Jeżeli widzisz je w ruchu to znaczy że właśnie docierają do kogoś potrzebującego pomocy – możesz pomóc: poproś, aby osoby postronne się odsunęły.
•Bezwzględnie i natychmiast wykonujcie polecenia służb porządkowych i informacyjnych – Niebieskiego Patrolu, Pokojowego Patrolu i Medycznego Patrolu. Wszystkie ich działania mają jeden cel – Wasze bezpieczeństwo. Pomóżcie im!
• Zapoznajcie się i przestrzegajcie zapisów regulaminu Przystanku Woodstock. Znajdziecie go na naszych stronach oraz na tablicach wokół terenu Przystanku Woodstock.
• Pamiętajcie też o podstawowych hasłach Przystanku – „Stop przemocy! Stop narkotykom!”. Bądźcie otwarci i tolerancyjni wobec innych uczestników Przystanku, niech dobre słowo, wzajemna pomoc i uśmiech będą podstawą Waszych relacji. Gońcie jednak dilerów, ściemniaczy i agresywnych prowokatorów. Jeśli takich spotkacie – natychmiast powiadomcie i proście o pomoc Pokojowy Patrol.


  

Medyczne FAQ 


1. Kto udziela pomocy w czasie Woodstocku? W sytuacjach nagłych każdy patrolowiec udzieli Ci pomocy - przede wszystkim zobaczy gdzie i co się stało a następnie wezwie pomoc z punktów terenowych – czyli zespoły ratowników medycznych. W szpitalu polowym pomocy udzielą Ci ratownicy, pielęgniarki i lekarze.

2. Mój kolega stracił przytomność, co mam robić? Jak najszybciej wezwij pomoc! Najlepiej wyślij kogoś do najbliższego punktu Pokojowego lub Medycznego Patrolu. Możesz również poprosić o pomoc patrolowca, który znajduje się na terenie pola woodstockowego. Jeśli to Ty wzywasz Patrol pamiętaj, żeby dokładnie powiedzieć co się stało i wskazać drogę. Im lepiej określisz miejsce, tym szybciej dotrze pomoc.

3. Kto może otrzymać pomoc? Pomoc może otrzymać każdy, kto jej potrzebuje - żadnego zgłoszenia nie zlekceważymy. Pamiętaj jednak, żeby nie wzywać pomocy kiedy nie jest potrzebna. Woodstockowy szpital to tak naprawdę pomoc w sytuacjach nagłych, nie mogących czekać, więc jeżeli nie ma bezpośredniego zagrożenia możemy poprosić Cię abyś poczekał, albo zasugerujemy wizytę u lekarza w Twojej przychodni po powrocie do domu z festiwalu.

4. Czy dostanę od was leki lub opatrunki? W szpitalu znajdują się głównie leki ratujące życie – nie mamy na miejscu apteki i nie jesteśmy w stanie zapewnić każdego leku, dlatego jeśli przyjmujesz leki na stałe musisz zabrać je ze sobą. Pamiętaj też, że nie możemy wydać leku „na później”. Jeśli potrzebujesz opatrzenia rany lub zmiany opatrunku, zgłoś się do Terenowego Punktu Medycznego. Nasza gorąca prośba – jeżeli potrzebujesz zmiany opatrunku zgłoś się do punktu medycznego w godzinach 8-12, nie będziesz wtedy długo czekać. W godzinach popołudniowych i wieczornych dużo więcej osób wymaga pomocy nagłej, a takie przypadki mają pierwszeństwo.

5. Czy na polu jest apteka? Na terenie pola i polowego szpitala nie ma apteki realizującej recepty, najbliższe znajdują się w Kostrzynie. Listę aptek znajdziesz w aplikacji mobilnej. 

6. Do szpitala przyjęliście mojego kolegę. Mogę mu towarzyszyć? Niestety nie, w szpitalu mogą przebywać tylko osoby, którym udzielana jest pomoc.

7. Nie mogę znaleźć znajomego. Możecie sprawdzić, czy był przyjęty do szpitala? Postaramy się pomóc. Jednak nie zawsze będziemy mieć czas na sprawdzanie wcześniejszych przyjęć, możliwe, że będziesz musiał poczekać.

8. Koleżanka została zabrana do szpitala w Kostrzynie? Gdzie to jest? Możecie mnie tam zabrać? Szpital w Kostrzynie znajduje się przy ul. Narutowicza 6. Niestety, musisz tam dotrzeć sam, nie możemy Cie tam zawieźć.

9. Czy dostanę antybiotyk albo receptę? W szpitalu nie sprzedajemy i nie wydajemy żadnych leków, również nasi lekarze nie wypiszą Ci recepty. Jeśli uważasz, że potrzebujesz np. antybiotyku, zgłoś się do lekarza w przychodni po powrocie z festiwalu - jeżeli sytuacja jest nagląca, zgłoś się do szpitala w Kostrzynie. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, pamiętaj, żeby zabrać je ze sobą.

10. Muszę przyjmować zastrzyki. Możecie mi je podawać, czy muszę chodzić do Kostrzyna? Jeśli masz lek, który mamy Ci podać, oraz zlecenie od swojego lekarza, to nasi ratownicy mogą robić Ci zastrzyki.

11. Czy możecie przechować moje leki? Jeśli przywiozłeś swoje leki, a nie masz warunków, żeby je przechować, możesz je zostawić w szpitalu Hel. Leki muszą być dokładnie opisane (imię, nazwisko, nr telefonu, nazwa leku, godziny przyjmowania), dobrze będzie jeśli przyniesiesz je w swoim opakowaniu (np. pudełko).
 

 

 
ZOBACZ TEŻ