Aktualności

Na Małej Scenie zagra Prong

2017-02-06 21:39:33

 

Gdy w roku 1989 post-metalowe trio z Prong podpisywało kontrakt z Epic Records, na ich koncie było już niejedno osiągnięcie. Zespół został założony przez gitarzystę i wokalistę Tommy’ego Victora, który pracował jako dźwiękowiec w legendarnym klubie CBGB, jego kolegę Mike’a Kirklanda, który w tym samym klubie był bramkarzem oraz byłego gitarzystę Swansów Teda Parsonsa. W przełomowym momencie podpisania wspomnianego kontraktu grupa mogła się pochwalić dwoma niezależnymi wydawnictwami: EP-ką „The Primitive Origins” z 1987 oraz „Force Fed” z 1988. Wydarzeniem, które symbolicznie przypieczętowało umowę z Epic Records, był występ w nowojorskim klubie rockowym The Ritz wraz z legendami hardcore’u z Cro-Mags i niemieckimi thrasherami z Destruction. „Właściwie od podpisania umowy z dużą wytwórnią zależało nasze przetrwanie”, tłumaczył Victor w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu rockowego Kerrang! w 1990. „Nie byliśmy dzieciakami ze szkoły średniej, które ciągle żyją z mamusią”. Widać Prong miał przetrwać i kontynuować rozwój. Wydany w 1990 roku album „Beg to Differ” w okamgnieniu stał się klasykiem gatunku, a utwory takie jak ten tytułowy czy też zdyscyplinowany, a jednak muzycznie dynamiczny „Lost and Found” świetnie wpisały się uskutecznianą przez zespół innowacyjną rekonstrukcję metalu. „Nigdy nie widzieliśmy w sobie wyłącznie grupy metalowej”, wyjaśnia Victor. „Nasze riffy, teksty i pomysły były minimalistyczne, a jednak przekazywały wiernie wszystko to, co czuliśmy i wszystko to, co działo się w Nowym Jorku lat osiemdziesiątych. Wiele z tego, co miałem wtedy do powiedzenia, miało charakter dość reakcyjny. To nie były jeszcze czasy Disneylandu”.

 

Dynamicznie rozwijający się zespół wydał kolejno trzy nowe albumy: „Prove You Wrong” z 1991, „Cleansing” z 1994 i „Rude Awakening” z 1996, za każdym razem trafiając na listy przebojów. Tak się złożyło, że początkiem ery największej popularności była EP-ka „Whose Fist is This Anyway?”. To właśnie wydawnictwo, składające się z pięciu remiksów utworów z „Prove You Wrong”, po raz pierwszy do ich twórczości wprowadziło cięższe rytmy i eksperymentowanie z elektroniką, czyli to, co potem dało podstawę pod najbardziej znany i najlepiej sprzedający się album zespołu „Cleansing”.

 

Historia Prong ma swoje dalekosiężne oddziaływanie. O ich wpływie na własną twórczość otwarcie mówiły zespoły takie jak Korn, Slipknot czy Nine Inch Nails. Jaki będzie ich wpływ na temperaturę panującą pod woodstockową sceną w Kostrzynie? To chyba jasne. 

 

 

 

W czasie 23. Przystanku Woodstock Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Wystąpią m.in. Amon Amarth, Trivium, Orange Goblin, Kyle Gass Band, The Exploited, The Qemists, Nothing But Thieves, Slaves oraz Prong. 

POKAŻ PODOBNE
2017-04-09 15:32:16

Znów gramy w Pradze!

W samym centrum przepięknej czeskiej Pragi startują właśnie drugie zagraniczne Eliminacje do Przystanku Woodstock! Jeśli nie możecie być dziś z nami - zaglądajcie na nasze strony w internecie oraz słuchajcie transmisji w Radiu Woodstock!

2017-04-24 10:28:11

Mesajah na Przystanku Woodstock

Na Przystanku Woodstock zagra Mesajah - wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Jesteśmy przekonani, że będzie też na naszym Festiwalu.

2017-04-24 10:27:03

Legendarne RSC w lineupie Woodstocku

Legenda Polskiej Sceny Rockowej, która swoją działalność artystyczną prowadziła w Rzeszowie od 1981 roku. Po latach grupa reaktywowała się, koncertuje i nagrywa w oryginalnym składzie sprzed 34 lat, co branża muzyczna określiła, jako ewenement na rynku polskim.

ZOBACZ TEŻ